A. TURNUVANIN AMACI
Antalya OSB bölgesinde faaliyet gösteren şirketleri bir araya getirmek, kaynaştırmak
ve çalışanlarının spor yaşantılarının devam etmesini sağlamak.

B. BAŞVURU YERİ
Turnuvaya katılacak takımlar başvurularını Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne
yapacaktır.

C. TURNUVA SON BAŞVURU TARİHİ
Turnuvaya son başvuru tarihi 25 Eylül 2023 pazartesi günü saat 16:00’dır.

D. TURNUVA KURA ÇEKİMİ TOPLANTI YERİ VE TARİHİ
Turnuva kura çekimi olmayacaktır. Turnuva tek grup olarak oynanacak, fikstür 28 Eylül 2023 Perşembe gününe kadar web sitesinde yayınlanacaktır.

E. TURNUVA BAŞLAMA TARİHİ ve YERİ
Turnuva başlama tarihi 30 Eylül 2023 olup, müsabakalar Antalya OSB Teknik Koleji Kapalı
Salonda oynanacaktır. (2. Kısım 22. Cad. No:14 Döşemealtı/ANTALYA)

F. KATILIM KOŞULLARI

1) Turnuvada yer alacak katılımcı şirketler, en az 2 aylık çalışanlarını oynatabilir. Katılımcı şirketler minimum 8 kişi, maksimum 15 kişilik Resmi Takım Listesi oluşturabilirler. (Resmi Takım Listesinde en az 3 kadın oyuncu bulundurma zorunluluğu vardır.)
2) Takımlar turnuvaya katılım formunu kaşeli ve ıslak imzalı olarak eksiksiz doldurmalı ve başvuru sırasında şirketlerin listede yer alan sporcularının son 2 aya ait SGK bildirgesi ve sporcu sağlık raporlarını teslim etmeleri gerekir.
3) Şirketlerin katılım bedeli Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır.
4) Turnuvaya katılan takımlar aşağıda yer alan Antalya OSB Teknik Koleji IBAN numarasına 20.000 TL (yirmibin TL) bağış yapmaları ve bağış dekontunu turnuva kayıt evrakları ile birlikte Bölge Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Turnuva Bağış Hesap Numarası :
Vakıf Adı : Antalya Organize Sanayi Bölgesi Eğitim ve Kültür Vakfı
IBAN : TR46 0001 2001 5710 0016 1000 12 – Halk Bank Antalya OSB Şubesi

G. TURNUVA KURALLARI
1) Maçlar Antalya OSB Teknik Koleji Kapalı Spor Salonunda oynanacaktır. (2. Kısım 22. Cad. No:14 Döşemealtı/ANTALYA)
2) Turnuvada maçlar Cumartesi günleri oynanacak olup, takım sayısına göre fikstürde değişiklik yapılabilir.
3) Turnuvada esas olan centilmence yarışmaktır.
4) Turnuva süresince, maçlar sırasında ve dinlenme alanlarında, dini, siyasi, ırkçı söylemlerde bulunmak, propaganda yapmak, tartışmak yasaktır. Bu durumların yaşanması halinde Tertip Komitesi’nin alacağı kararlar kesindir. Bu konularla ilgili olarak alınan kararlara itiraz edilemez, itiraz olursa da değerlendirmeye alınmaz.
5) Maçlarda Numaralı forma giyilmesi zorunludur. Numaralar Formanın hem önünde hem de arkasında bulunmalıdır.
6) Müsabakalar 6 kişilik takımlar halinde oynanır. Maç içinde en az 2 kadın oyuncu oynatma zorunluluğu vardır.
7) Takımlar minimum 8 kişilik liste vermek zorundadır. Her takım 1 sorumlu yönetici bulundurmalıdır. Sorumlu yöneticinin olmadığı maçlarda takım kaptanı sorumluluk üstlenecektir. Turnuva boyunca listelerde değişiklik yapılmayacaktır.
8) Maçlar kapalı salonda oynanacağı için salona uygun ayakkabı ile mücadele edilecektir. Kesinlikle krampon, kundura vb. ayakkabılarla ve çıplak ayak ile oynanmasına izin verilmeyecektir.
9) Maç başlamadan kadrolar Saha Koordinatöre teslim edilecek ve hakemler tarafından kontrol edilerek maça çıkılacaktır. Turnuva başlangıcında bildirilen listede yer almayan bir oyuncu maça çıkarsa takımı hükmen mağlup olur.
10) Takım listeleri Tertip Komitesince teslim alındıktan sonra, “turnuva başlamadan” zorunlu bir durum karşısında kadroda değişiklik yapma hakkı verilecektir. Bu konuda tertip komitesi yetkilidir.
11) Grup maçları 5 set üzerinden oynanacaktır. Grupta gerçekleştirilen müsabakalar sonucunda; 3-0 ve 3-1 set skoru ile sonuçlanan müsabakalar da galip gelen takıma 3 (üç) puan, mağlup takıma 0 (sıfır) puan verilir. 3-2 set skoru ile sonuçlanan müsabakalar da galip gelen takıma 2 (iki) puan, mağlup olan takıma 1 (bir) puan verilir
12) Grup maçlarında puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır;
 Sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
 Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamından çıkarılır. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.
 Eşitliğin set averajında da devam etmesi halinde; sayı averajına bakılır. Eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamından çıkarılır. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.
 Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.
13) Eleme maçları tek maç ve 5 set üzerinden oynanacaktır.
14) Müsabaka galibinin belirlenmesi
Grup maçları üç seti alan takım tarafından kazanılır. Setlerde 2-2’lik eşitlik olması halinde, netice seti en az 2 sayı fark şartıyla 15 sayı üzerinden oynanır.
15) Turnuva süresince 2 maça çıkmayan takım turnuvadan ihraç edilir. Oynamış olduğu maçlar biten skoru ile kalan maçları ise aleyhine 3-0 mağlubiyet olarak tescil edilir.
16) Maçlara alkollü sporcuların çıkmasına izin verilmeyecektir.
17) Takımlar ligde ilk maça çıktıkları andan itibaren kadrolarında değişiklik ve ekleme yapamazlar. İstisnai olarak turnuva devam ettiği süre içerisinde oyunculardan bir veya birkaçının işten çıkması durumunda takımlar kadrolarına kurallara uygun 2 (iki) yeni ekleme yapabilirler. İşten ayrılan oyuncu iş çıkış tarihi itibari ile müsabakalarda yer alamaz.
18) Takımlar maç saatinde en az 30 dakika önce sahada hazır bulunacaktır.
19) Maçlar üç hakemle yönetilecektir. Her maçta Saha Koordinatörü olacaktır.
20) Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
Takımlar kendi yaptıracakları numaralı (numara formanın hem önünde hem de arkasında olmalıdır) formalarla mücadele etmek zorundadır.
Diğer oyunculardan farklı renkte olan (libero oyuncusu haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır.
Şirketler kendi logo, slogan ve reklamlarını formalarında kullanabilirler.
Müsabakalarda tüm oyuncuların salona uygun spor ayakkabısı giymesi zorunludur.
21) Teknik Kadro
Teknik kadroda yer alan kişilerin şirket çalışanı olma zorunluluğu vardır. Teknik kadroda yer alan kişiler önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını tamamlamak koşuluyla bir kez değiştirilebilir. Müsabaka günü değişiklik kesinlikle kabul edilmeyecektir.
Teknik kadroda yer alan kişiler soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilirler. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması nedeniyle takımlar çeşitli cezalar alabilir.
Teknik kadroda yer alan kişiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve/veya takımları ceza alabilir.
22) Maçlarda görev alacak hakemler tertip Komitesi tarafından atanacaktır.
23) Maçlarda görev alacak saha koordinatörleri Tertip Komitesi tarafından görevlendirilecektir.
24) Turnuva programında Tertip Komitesi tarafından gerekli görülen hallerde değişiklik yapılabilecektir. Bu tür bilgilendirmeler takım yöneticilerine zamanında yapılacaktır.
25) Saha dışında bulunan yedek ve değiştirilmiş oyuncular da normal oyuncu statüsünde olup oyun kurallarına aynen uymak zorundadır.
26) Müsabaka hakeminin oyun ile aldığı her karar kesindir. Kural hatası söz konusu olur ise Tertip Komitesi yetkilidir.
27) Bu yönergede yer almayan konularla ilgili olarak Tertip Komitesinin alacağı karar geçerlidir ve kesindir.
28) Turnuvaya katılan her sporcu, yönetici ve takım sorumluları turnuva kurallarına uygun hareket etmeyi kabul etmiş sayılacaktır.
29) Turnuvaya ilişkin haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programı ve maçlara ait resimler voleybol.antalyaosb.org.tr. web adresinde yayınlanacaktır.
30) Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.
31) Antalya Organize Sanayi Müdürlüğü doğacak sağlık problemlerinden sorumlu değildir. Turnuvada oyuncu olarak yer alan sporcuların, sağlıklı olduğuna dair gerekli sağlık raporunun Özel Hastanelerin veya Devlet Hastanesinin Spor Bölümlerinden alınması zorunlu olup, sportif aktivitelerde bulunmalarına engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorunlarının bulunmaması gerekmektedir. Turnuvaya katılan oyuncular kendi sağlık kontrollerini yaptırmak zorunda olup; bu konuda katılımcıların beyanı esas alınacaktır. Aksi halde; muhtemel sakatlık, can kaybı veya sağlık sorunlarına neden olacak herhangi bir sonuçtan Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Turnuva Kurulu sorumlu tutulamaz.”
32) Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan turnuvaya katılımcı sayısının 10 takımın altında kalması durumunda turnuva düzenlenmeyecektir.

H. DİSİPLİN HÜKÜMLERİ
1) Tertip Komitesi üyelerine, hakemlere, oyunculara, yöneticilere ve seyircilere fiili, sözlü hareket ve hakaretlerde bulunan oyuncu ve yöneticiler turnuvadan ihraç edilecektir.
2) Turnuva süresince alınacak tüm disiplin hükümleri Tertip Komitesi tasarrufunda olup, kesindir ve itiraz edilemez.
3) Lig süresince 2 maça çıkmayan takım ligden ihraç edilir. 

İ. İTİRAZLAR
1) Maçın hakemi maç başlamadan en az 15 dakika önce takım listelerini saha koordinatöründen alacaktır. Takım sorumlularından itiraz gelmesi durumunda hakem kimlik kontrolü isteyebilecektir. Maçtan sonra yapılacak yazılı itirazlar ise en geç 24 saat içerisinde Tertip Komitesince karara bağlanacaktır. Bunun haricindeki itirazlar değerlendirme dışında bırakılacaktır.
2) Tertip Komitesi kararları yazılı olarak taraflara bildirilecektir, kararlar kesindir.

J. SEYİRCİLER
1) Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.
2) Turnuvada mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu, takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili takıma ihraca kadar varan cezalar uygulayabilir.
3) Müsabakaların oynanacağı alanda sigara içilmesi kesinlikle yasaktır.

K. ÖDÜLLER
1) Ligin bitiminde dereceye giren 1., 2. 3. ve 4. takımlara turnuva anısına kupa verilecektir.